0 votes
483 views
in Kigogo by
Chombo chenye rubani huhimili vishindo na hasira ya mawimbi makali
i
) Tambua na fafanua fani iliyotumika katika dondoo hili
ii)Onyesha jinsi msemewa alivyofeli kuhimili vishindo na hasira ya mawimbi katika tamthilia  hii


Please log in or register to answer this question.

Related questions

0 votes
2 answers
0 votes
0 answers
asked Apr 16, 2022 in Fasihi by Tashylovesdancy
0 votes
0 answers
asked Apr 16, 2022 in Fasihi by Tashylovesdancy
0 votes
0 answers
asked Apr 12, 2022 in Fasihi by mesha
Welcome to EasyElimu Questions and Answers, where you can ask questions and receive answers from other members of the community.

6.3k questions

9.6k answers

6 comments

590 users

...